Żylaki kończyn
Przewlekła niewydolność żylna to stan wynikający z zastoju krwi w układzie żylnym kończyn dolnych. Może on prowadzić do powstawania pajączków żylnych, żylaków, obrzęków, przebarwień, stwardnień i stanów zapalanych w obrębie skóry, a w najciężej postaci owrzodzeń żylnych. Dlatego żadnych objawów wynikających z problemów z żyłami nie należy lekceważyć. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją sposoby na uniknięcie niewydolności żylnej i jej leczenie.
Ze względu na rozległość tematu podzielę go na dwie części. W pierwszej zajmę się żylakami, a w drugiej opiszę owrzodzenia i przewlekłą niewydolność żylną.
Żylaki to powierzchowne, poszerzone naczynia żylne zwykle o krętym przebiegu, ze zmienionym przepływem krwi. Pajączki żylne to z kolei poszerzone sploty podbrodawkowate.
W zależności od nasilenia zmian żylakowych mówimy o:
Tutaj przedstawiam ogólny schemat jak powinna wyglądać diagnostyka układu żylnego:
Jakie są czynniki ryzyka?
A jakie są najczęstsze objawy problemów z żyłami?
Profilaktyka jest najważniejsza – co możemy zrobić żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów?
A gdy na profilaktykę za późno, mamy cały wachlarz metod leczenia żylaków.
Leczenie zabiegowe jest zależne od stopnia zaawansowania choroby.
a) Żylaki żyły odpiszczelowych – żyła odpiszczelowa jest główną żyłą powierzchowną kończyny. Możemy ją usunąć za pomocą zabiegu operacyjnego lub spowodować jej zamknięcie przy pomocy lasera, pary wodnej, flebo –grift (uszkodzenie ściany naczynia przy pomocy specjalnego urządzenia) lub skleroterapii pod kontrolą USG.
b) Żylaki dopływów- możemy stosować zabiegi operacyjne, jak wymrażanie, a także miniflebektomię, czyli usunięcie żyły przy pomocy małych nacięć. Zabieg można wykonać w znieczuleniu przewodowym lub miejscowym.
c) Żyły siatkowate oraz teleangiektazje – możemy je usuwać przy pomocy lasera lub skleroterapii. Zabiegi te są bardzo skuteczne i stosunkowo mało obciążające.
Skleroterapia piankowa
Zabieg polega na podaniu do środka żyły specjalnego roztworu który ma za zadanie oparzyć i spowodować zarośnięcie i zniknięcie żył.
Przed i po:
Na koniec kilka ćwiczeń. Ćwiczenia są bardzo ważne dla krążenia krwi. Spacery, wspinaczka, pływanie oraz jazda na rowerze działa wspomagająco i aktywuje pompę mięśniową.
Zapobiega to zastojowi krwi w żyłach. Jeśli spędzasz dużo czasu w ciągu dnia siedząc, staraj się robić krótkie przerwy na ruch kiedy tylko będziesz mógł.
Dodatkowo postaraj się kilka razy dziennie wykonać te ćwiczenia:
Usiądź na przedniej połowie krzesła. Twoje plecy powinny być wyprostowane, a nogi złączone. Twoje uda powinny tworzyć kąt prosty z łydkami, stopy leżeć płasko, a palce stóp być złączone. Następnie podnieś obie stopy na czubi palców i szybko je opuść na podłogę. Potwórz to 20 razy.
Usiądź na krześle jak w ćwiczeniu pierwszym. Naprzemiennie podnoś prawą i lewą stopę powoli, opierając ją na pięcie. Podnoś palce do góry i opuszczaj je na podłogę. Powtórz ćwiczenie 10 razy z każdą stopą.
Usiądź na krześle jak w ćwiczeniu pierwszym. Ćwiczenie wykonuj najpierw z prawą stopą, później z lewą. Unoś stopę naprzemiennie, opierając ją najpierw na pięcie, następnie na palcach. Powtórz ćwiczenie 10 razy z każdą stopą.
Przyjmij pozycję jak w ćwiczeniu pierwszym, ale przesuń się nieco dalej w kierunku oparcia. Unieś nogi do góry i wykonuj ruchy jakbyś kręcił pedałami roweru. Potwórz ćwiczenie 20 razy.
Oprzyj się plecami o oparcie krzesła i przytrzymaj się go rękami. Odbij się palcami od podłogi i utrzymaj chwilę nogi w powietrzu. Następnie opuść je powoli. Powtórz 10 razy.
Usiądź jak w ćwiczeniu 6. Następnie wyprostuj nogi i złączone unoś i opuszczaj z powrotem na podłogę. Powtórz 10 razy.
Usiądź jak w ćwiczeniu 5. Wyciągnij nogę wyprostowaną do przodu i wykonuj okrężne ruchy najpierw 10 razy w prawo, a następnie 10 razy w lewo. Powtórz to samo z drugą kończyną.